top of page
murray_mclachlan_1.jpg

Murray McLachlan, Wielka Brytania

Murray McLachlan jest pianistą demonstrującym wirtuozowską technikę oraz wyraźne wyczucie linii melodycznej.Jego frazowanie i narracja są idealne, ton mocny, ale nie przesadny w silnych pasażach, oraz delikatny w bardziej lirycznych miejscach- co jest wspaniałą równowagą. (BBC Music Magazine).

Od czasu jego debiutu w wieku 21 lat pod batutą Sir Al e x a n d r a Gi b s o n a , o tr z ymu j e ws p a n i a ł e recenzje.Zdobył wykształcenie w Chetham School of Music i Cambridge University, a jego mentorami byli:Ronald Stevenson, David Hartigan, Ryszard Bakst, Peter Katin i Norma Fisher.

Jego kariera nagraniowa rozpoczęła się w 1988 i momentalnie zainteresowała międzynarodową opinię muzyczną. Nagrania muzyki współczesnej otrzymały wiele nagród i wyróżnień, jak: “rosette” i “key” status w Penguin Guide oraz Dysk miesiąca i nagranie miesiąca “Music on the Web” i “The Herald”. Dyskografia McLachlana zawiera ponad 40 komercyjnych nagrań w tym: wszystkie sonaty Beethovena, Myaskovskiego i Prokofieva, 6 koncertów Alexandra Tcherepnina, 24 Preludia i Fugi Rodiona Shchedrina, “Passacaglia DSCH” Ronalda Stevensona oraz ważne kompozycje Kabalewskiego, Chaczaturiana cała twórczość fortepianowa Erika Chisholma.

Repertuar Murraya McLachlana obejmuje 40 koncertów fortepianowych i 25 programów recitali. Wykonywał on komplet 32 sonat Beethovena czterokrotnie, jak również całą twórczość fortepianową Johannesa Brahmsa. Wykonał wiele prawykonań takich kompozytorów jak: Martin Butler, Ronald Stevenson, Charles Camilleri, Michael Parkin, i nawet Beethovena. Wystąpiłjak solista z wszystkimi wiodącymi orkiestrami w Wielkiej Brytanii. Występował na pięciu kontynentach, jak również wykonał wiele koncertów i poprowadził wiele kursów mistrzowskich w Wielkiej Brytanii.

McLachlan wykłada w Royal Northern College of Music oraz w Chetham School of Music w Machesterze, gdzie jest kierownikiem katedry fortepianu od 1997 roku. Jest również założycielem Manchester International Concerto competition for young pianists, oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Chetham International Summer school, największej wakacyjnej szkoły muzycznej w Europie poświęconej wyłącznie fortepianowi.

Jako pedagog, McLachlan jest bardzo ceniony. Jego uczniowie otrzymali wiele nagród w konkursach i kontynuowali własne kariery koncertowe.

Murray McLachlan jest wydawcą magazynu “Piano Professional” jak również prezesem brytyjskiej sekcji “EPTA”. Jest ceniony za swe artykuły na temat techniki pianistycznej i repertuaru dla: “International Piano”, “Pianist”, “Piano”. W 2012 roku otrzymał doktorat honoris causa od University of Dundee za wybitne zasługi dla muzyki i edukacji. W 1997 roku został pasowany na rycerza Zakonu Św. Jana z Jerozolimy w uznaniu jego zasług dla muzyki na Malcie.

bottom of page