top of page
246369130_411406127250790_6135592217004329053_n_edited.jpg

Ivan Yanakov, Bułgaria

Ivan Yanakov, laureat licznych międzynarodowych konkursów, koncertował w ponad 30 krajach w Azji, Europie, Ameryce i Australii. Występował jako solista w takich salach jak Carnegie Hall Recital Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie, Tokyo Metropolitan Arts Center, Sydney Town Hall, Kitara Hall w Sapporo, Okinawa Convention Centre, Hong Kong City Hall, Shanghai Oriental Arts Centre. Jest częstym gościem międzynarodowych festiwali muzycznych, jak również współpracował z muzykami London Philharmonic Orchestra.

 

 

Urodzony w Sofii,  Ivan Yanakov, uzyskał tytuły licencjata oraz magistra sztuki w Mannes College of Music w Nowym Jorku. W tym czasie uzyskał nagrodę Artists International Debut Series Prize w Carnegie Hall.

W tym czasie wziął również udział w warsztatach muzyki kameralnej prowadzonych przez  Pinchasa  Zukermana oraz członków Tokyo String Quartet.  Otrzymał również stypendium w  Accademia Chigiana in Sienie.

 

Następnie przeniósł się do Paryża, a później Londynu, gdzie dyrygował London Chamber Players. Jako dyrygent  Ivan Yanakov zadebiutował z Czech National Symphony Orchestra w 2010 oraz ponownie w 2013 roku. Dyrygował wieloma orkiestrami w Europie i Azji.

 

 

Artysta regularnie pojawia się na antenach telewizyjnych oraz radiowych w Europie, Azji i Ameryce. Ostatnio zaprezentował godzinny występ na antenach Stacji radiowej Hong Kong’s RTHK oraz Pearl TV. Warto wspomnieć również transmisję z Los Angeles Museum of Art.

 

Obecnie, jest często zapraszany na kursy mistrzowskie w ważnych uniwersytetach w Europie  i Azji jak , most recently  Birmingham Conservatoire i Hong Kong Baptist University. Ivan Yanakov był współzałożycielem  Irvine Chamber Music Festival w Kalifornii oraz Siena Belcanto Festival we Włoszech, gdzie również był dyrektorem artystycznym.

 

Ivan Yanakov jest zapraszany jako juror konkursów pianistycznych. Jest przewodniczącym jury konkursu muzyki rosyjskiej w Sanremo, Włochy.

 

Obecnym projektem jest: The Four Pianists- zespół czterech pianistów muzyki klasycznej i jazzu. Zespół -The Four Pianists regularnie występuje dla około  4,000-tysięcznej publiczności, zyskując przy tym aplauz widzów i krytyki.

 

W obecnym sezonie  Ivan Yanakov powróci do koncertów na dalekim Wschodzie  (Japonia, Chiny, Hong Kong, Macau), oraz  10 krajów w Europie. In 2018 artysta zadebiutował w Australii  z recitalami w Sydney i Melbourne. Będzie również kontynuował kierowanie  London Chamber Players jako ich muzyczny dyrektor w koncertach w Europie i Azji.

Nagrania Ivana Yanakova można znaleźć na  iTunes, KKmusic, YouTube, Spotify, Amazon, Idagio, Google Play oraz innych platformach cyfrowych.

WWW.IVANYANAKOV.COM

bottom of page