5059d0f61f414ed695d3a7111dbca0f4-0001_edited.jpg
Barbara Szczepańska, Niemcy

Barbara Szczepańska urodzona i wychowana w Warszawie , studiowała fortepian w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie . Po zakończeniu studiów w Akademii kontynuowała studia podyplomowe u Wiktora Mierżanowa, profesora w Konserwatorium im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Twórczość Fryderyka Chopina ,sonaty Josepha Haydna, L.van Beethovena jak również kompozycje Debussego należą do podstawowego repertuaru Barbary Szczepańskiej. Barbara Szczepańska koncertowała w Polsce w byłym Związku Radzieckim, Hiszpanii ,Włoszech i w Niemczech.

Po działalności pedagogicznej w Akademi Warszawskiej i w Münster otrzymała w roku 1989 profesurę w Robert Schumann Hochschule Düsseldorf. Od 1999 - 2008 sprawowała funkcje prorektora do spraw artystycznych. Szczególnym punktem jej pedagogicznej pracy jest praca z młodymi pianistami. W roku 2008 powołała do życia w Robert Schumann Hochschule specjalne studia Schumann Junior dla wyjątkowo utalentowanej muzycznie młodzieży.

 

Pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych,które zdobyli studenci z klasy Barbary Szczepańskiej potwierdzają jej pedagogiczne sukcesy.

Barbara Szczepańska jest też często członkiem jury na znanych międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. Beethoven Competition in Bonn, Franz Liszt Wettbewerb in Weimar , Wettbewerb für junge Pianisten in Ettlingen.

W roku 2017 zainicjowała konkurs Pianistyczny dla młodych pianistów Robert Schumann Competition in Düsseldorf , który w roku 2021 odbył się po raz trzeci. Następny konkurs Roberta Schumana odbędzie się w Düsseldorfie w roku 2023.