image1.jpeg

Yuri Didenko to uznany na całym świecie pianista. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Rosji jak: Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego oraz w krajach byłego ZSRR, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, USA, Polsce, Malcie, Grecji, Chile, Chinach, Turcji, Cyprze, Korei, krajach zachodniej Afryki i Włoszech.

Yuri Didenko dysponuje ogromnym repertuarem sięgającym od muzyki Bacha do Messiaena i awangardy XX wieku.

Prof. Didenko studiował w Centralnej Szkole Takentów przy Moskiewskim Konserwatorium w klasie profesora Alexandra Mndoyantsa, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim u profesora Wiktora Mierżanowa. Od roku 1994 jest profesorem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

 

Prof. Didenko jest laureatem wielu konkursów pianistycznych we Włoszech, USA, Belgii. Jest on również laureatem International Concert Artists Competition w Royal Tunbridge Wells (Wielka Brytania).

W 2003 roku otrzymał od Ministerstwa Kultury  Federacji Rosyjskiej nagrodę za specjalne osiągnięcia w kulturze.

 

Yuri Didenko dokonał wielu nagrań z muzyką romantyzmu i XX wieku. Dokonał również wielu nagrań radiowych dla rozgłośni radiowych.

 

Prof. Didenko jest często zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w takich krajach jak Rosją, Polska, Ukraina, Grecja, Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie,Niemcy, Malta, Hiszpania, Włochy, USA, Korea i Chiny. Był on również wielokrotnie zapraszany jako juror konkursów w Rosji, Polsce, USA, Grecji, Malcie, Kazachstanie, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Od 1996- 2002 roku, był członkiem oraz sekretarzem Towarzystwa im. Rachmaninowa w Rosji. Obecnie jest członkiem prezydium Fundacji Scriabina.

W 2014 roku został vice prezesem Towarzystwa Rachmaninowa w Niemczech.